Vodka – Z čoho a ako sa vyrába?

Vo svojich stredovekých časoch slúžila vodka ako medicína a netrvalo jej dlho kým dobila svet aj ako bežný alkoholický nápoj. Prvé zmienky o vodke pochádzajú z 9.teho storočia z Ruska a v Poľsku ju už dokonca poznali v ôsmom storočí. Vodka nabrala na popularite u Rusov najmä počas Napoleonových vojen. Po Ruskej revolúcii, jeden z vtedajších ruských producentov presunul svoju výrobu do Paríža a založil pálenicu, ktorá je dodnes známa pod menom Smirnoff.
 
V roku 2012 sa na celom svete vypilo približne 4.44 miliárd litrov vodky a tým sa radí na prvé miesto v rebríčku najobľúbenejších nápojov sveta. Ale z čoho je skutočne vyrábaná?
 
Základom výroby vodky je kvasenie v podstate akejkoľvek potraviny, ktorá obsahuje cukor a škrob. Tento vykvasený produkt sa následne páli, aby sa zvýšil obsah alkoholu. V súčasnej dobe je väčšina vodiek vyrábaných hlavne z obilnín ako je napríklad cirok, kukurica, ryža, raž alebo pšenica. Samozrejme sa dajú použiť aj zemiaky, ovocie alebo samotný cukor. Niektorí výrobcovia preferujú niekoľko procesov destilácie a niektorým stačí zase iba jeden.
 
V procese kvasenia sa vytvorí produkt, ktorý má iba 16 percent alkoholu a to je veľmi málo pre alkohol tvrdšieho charakteru.  Zvýšenie percentáže preto vyžaduje proces destilácie a teda zohrievania kvasu v destilačných nádobách. Alkohol vrie pri nižšej teplote ako voda a preto sa dá jednoducho od nej oddeľovať. Väčšina vodiek má okolo 30 až 40 percent a niektoré ako napríklad americká značka Everclear dosahuje až 96 percent.
 
Ak by ste niekedy mali chuť na naozajstnú a kvalitnú vodku, tak tu je rebríček TOP 10. A nezabudnite ju nakúpiť v našom eshope 😉
 

Karlsson`s Gold Vodka (Švédsko)

 
O tejto vodke sa vraví, že má charakter. Je destilovaná zo zemiakov iba v jednom procese a nefiltruje sa, čo jej ponecháva zemitú chuť.  Dochucuje sa čiernym korením a zázvorom. Je vynikajúca do kokteilov ako je bloody mary, dirty martini alebo iný pikantnejší nápoj.
 

 
 

Aylesbury Duck Vodka (Kanada)

 
Je vyrábaná v západnej Kanade. Je čistá, ostrá, jemne sladká a s citrusovým nádychom. Bola vytvorená barmanmi, aby skvele zapasovala do kokteilov a v tomto svoj účel naozaj splnili do bodky. Najlepšie chutí s vermouthom.
 

 
 

Reyka Vodka (Island)

 
Úprimne povedané, táto vodka je čistá a neutrálna a má veľmi vyrovnané chute. Typické severské. Cítiť v nej stopy kandizovaného citrónu a koriandru. Je destilovaná z obilia a filtrovaná cez staroveké lávové kamene.
 

 
 

Woody Creek Colorado Vodka (USA)

 
Neutrálna a osviežujúca. Chuť tejto vodky spája tóny mentolu, rozmarínu, grepfrujtu a čieneho korenia. Je vyrobená z kolorádskych zemiakov. Príťažlivá fľaša je široká na spodku a smerom k jej hrdlu sa morfuje z čistého do zľadovatelého skla.
 

Grand Teton Potato Vodka (USA)

 
Je jemne sladká po marshmallows, hladká a mierne viskózna a preto je ideálna na miešanie koktailov. Taktiež sa výborne popíja a chutí s údeným lososom. Je vyrobená zo zemiakov z Idaho. Oplatí sa kúpiť.
 

 
 

Five Lakes (Rusko)

 
Táto vodka pochádza zo Sibíru a má neutrálnu arómu s jemnou nasladkou chuťou po vanilke. Napriek ráznemu obsahu alkoholu, chutí stále jemne a ľahko. Etiketa hovorí „vodka s prírodnou chuťou“.
 

 
 

Purity Vodka (Švédsko)

 
Zabalená v luxusnej fľaši s diamantovým výzorom. Je vyrábaná z organického obilia a jačmeňa a destilovaná 34 krát. Zapamätateľne číra, chutí jemne sladko, citrusovo a perličkuje.
 

 
 

Finlandia Vodka (Fínsko)

 
Vzpružujúca a sladká, na prvú chuť zázvorová so štipkou koriandru a čiernym korením vo veľmi dobrom vyvážení. Vyrobená z jačmeňa.
button (1)

 
 

Ketel One Vodka (Holandsko)

 
Jedna z najklasickejších značiek. Je stredne sladká s tónmi kakaa, citrusovej šupky, kasie a zázvoru.
button (1)

 
 

0 Odpovede

Nechaj komentár

Chceš sa pridať do diskusie?
Pokojne sa pripojte do diskusie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *