Glenmorangie

Whisky, ktorá vznikla aj vďaka Jamesovi Bondovi: Glenmorangie si zamiluje každý gurmán

Glenmorangie je ako perla na dne oceánu. Menej známy, no o to vzácnejší klenot vo svojom odvetví. Usaďte sa a nalejte si niečo dobré. Dnes vám predstavíme unikátneho škótskeho výrobcu single malt whisky tej najvyššej kvality.

Pravidelne oceňovaná a celosvetovo obľúbená

Kolískou whisky sú odjakživa britské ostrovy, konkrétne Írsko a Škótsko. O tom, ktorá krajina má pri výrobe navrch, by sme mohli pri dobrom poháriku diskutovať celé hodiny. Whisky ale nie je o súťažení. Je o objavovaní nových chutí, rôznych spôsobov výroby, a predovšetkým o vzácnych posedeniach v blízkej spoločnosti. A dokonalým spoločníkom vám bude práve fľaša Glenmorangie. 

Značka sa špecializuje na výrobu single malt whisky a je uznávaná za kombináciu tradičných výrobných metód s modernými nápadmi. Patrí medzi najšpičkovejších výrobcov a od druhej svetovej vojny si drží jedno z najsilnejších postavení. A že ide o kvalitné dedičstvo potvrdzuje aj fakt, že od roku 2007 získala Glenmorangie viac zlatých medailí na IWSC (International Wine and Spirit Competition) ako ktorýkoľvek iný výrobca jednosladovej single malt whisky. Takže ak by sme predsa len súťažili, víťaz by bol jasný.

Glenmorangie

Single malt z povestného údolia

Hoci Glenmorangie vznikla v 19. storočí, tradícia pálenia whisky sa v Škótsku datuje od roku 1494. Názov pochádza z gaelčiny a podľa všetkého v preklade znamená buď “údolie pokoja”, alebo “údolie veľkých lúk”. Ak by ste niekedy mali cestu do Škótska, urobte si výlet na sever do oblasti Northern Highlands, kde pálenica leží. Presvedčíte sa na vlastné oči, že ide o skutočne výnimočné miesto. 

Pálenica Glenmorangie Distillery je z veľkej časti zachovaná v pôvodnom stave, vďaka čomu má jedinečnú tradičnú atmosféru. Okrem vzhľadu sa pýši aj pôvodnými metódami výroby. Veľkou raritou sú najdlhšie krky kotlov v celom šírom Škótsku. Čím dlhšie tieto krky sú, tým vyššie stúpa para z ohrievaných kotlov, čo vo výsledku robí whisky ešte kvalitnejšou.

Glenmorangie

Krky kotlov dlhé ako žirafy

Glenmorangie sa dokonca chváli tým, že krky jej kotlov sú také dlhé, ako sú krky tých najvyšších žiráf na svete. Práve preto je žirafa akýmsi spriazneným zvieraťom škótskej pálenice a značka tieto exotické tvory aktívne podporuje. Žirafy za posledných 30 rokov prišli až o 30 % svojej populácie. Pálenica úzko spolupracuje s Giraffe Conservation Foundation Charity, čím pravidelne prispieva k ochrane žiráf v Afrike.

Nie sú to však len dlhočizné krky kotlov, čo robí whisky Glenmorangie výnimočnou. V čom je ešte zaujímavá?

  • Ročne pálenica dokáže vyrobiť až 6 miliónov litrov single malt whisky
  • Logo značky je inšpirované historickým kameňom s kresbami Piktov, dávneho národa žijúcom na území, kde dnes stojí pálenica
  • Whisky je destilovaná a vyrábaná uznávanou skupinou ľudí, nazývanou The men of Tain
  • Na drevo sudov je kladený veľký dôraz, pričom jeden sud nikdy nie je použitý na viac ako 2 dávky (štandardom u konkurencie býva 6 dávok)

Glenmorangie inšpirovaná Jamesom Bondom

Každý milovník kultových filmov vie, že James Bond nie je práve fanúšikom whisky. Ikonickú frázu “Pretrepať, ale nemiešať” používa pri objednávaní svojho obľúbeného The Vesper Martini. Okrem povestného Martini však Bond v knihách autora Iana Flaminga prisahá aj na kávu Jamaica Blue Mountain, ktorú v príbehu označuje za najchutnejšiu na svete. Martini, káva, whisky… Ako sú tieto nápoje prepojené v histórii Glenmorangie?

Celé to má na svedomí Dr. Bill Lumsden, v destilérke prezývaný ako Dr. Bill, ktorý je so značkou spätý už vyše 30 rokov. V mladosti bol zanieteným milovníkom kávy a čaju. Taktiež vzhliadal k známemu agentovi 007 a rád si vychutnával spomínané zrná Jamaica Blue Mountain. Trvalo viac ako dekádu, kým Dr. Bill pretavil svoju kávovú vášeň do chutného destilátu. Výsledkom je Glenmorangie Signet, blend najstarších a najviac raritných whisky.

Výnimočná v každom dúšku

Glenmorangie Signet reprezentuje 25 rokov experimentu a je iná ako všetky ostatné. Inovatívny výrobný proces je založený na vzácnom čokoládovom jačmeni Cadboll a slade praženom v pražičke kávy. V poháriku Signet tak cítite hlboké tóny horkej čokolády, silnej mokka kávy a pikantného korenia. A podobne svojrázny je aj rituál pitia. Ako aj samotný James Bond, tak aj fanúšikovia Glenmorangie Signet vedia, ako majú svoj drink najradšej. Do pohára vždy vhodia veľkú kocku ľadu, ktorá zvýrazní presne tie správne chute.

Doprajte si škótsky klenot aj do vášho domáceho baru a prekvapte priateľov špičkovou kvalitou. Na bežné posedenie odporúčame napríklad Glenmorangie Lasanta s arómou hrozienok v čokoláde a medového plástu s nádychom karamelu. Prípadne siahnite po Glenmorangie Original 10YO alebo Glenmorangie Nectar d’Or, ktoré patria medzi najpredávanejšie fľaše značky. A ak máte radi naozaj prémiovú whisky, vyskúšajte Glenmorangie 18Y0 či výstavný produkt výrobcu Glenmorangie Vintage Malt 1996

Akokoľvek sa rozhodnete, nezabudnite si svoj pohárik vychutnať do posledného dúška. Berte to ako rituál. Akoby ste boli agentom 007 vo svojom vlastnom filme.